Zasada działania alkomatu elektrochemicznego

Alkomat to urządzenie, dzięki któremu można określić stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Korzystają z niego służby państwowe, takie jak policja, ale ostatnio coraz częściej również osoby prywatne lub firmy. Alkomat jest stosowany zawsze wtedy, gdy istnieje podejrzenie, że kierowca jest pod wpływem alkoholu podczas prowadzenia samochodu lub pracownik jest nietrzeźwy w godzinach pracy. Możemy też go używać na własny użytek, gdy nie jesteśmy pewni, czy jesteśmy już całkowicie trzeźwi po wczorajszej imprezie. Dostępne są różne rodzaje alkomatów, które w inny sposób wykrywają zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Różnią się one również dokładnością pomiarów i ceną. Najbardziej miarodajne wyniki można uzyskać alkomatami elektrochemicznymi, chociaż one również, w zależności od modelu, będą się między sobą różnić błędem pomiaru. Spójrzmy jak działa alkomat elektrochemiczny i jak go używać.

Z jakich elementów składa się alkomat elektrochemiczny?

Podstawowym elementem każdego alkomatu jest jego sensor. To od niego zależy sposób i dokładność pomiaru i od nazwy sensora wzięły się nazwy alkomatów. W alkomacie elektrochemicznym znajduje się sensor elektrochemiczny, który dokonuje pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Kolejny element jest odpowiedzialny za pobór w odpowiedniej ilości wydychanego przez użytkownika powietrza, a następnie przekazanie uzyskanej próbki do sensora. Odbywa się to za pomocą układu poboru próbki powietrza. Z kolei za sprawą elektroniki i oprogramowania możliwe jest przeliczenie uzyskanego wyniku oraz pokazanie go na wyświetlaczu. Dzięki temu wiemy, czy dana osoba jest pod wpływem alkoholu. Wszystkie części alkomatu ze sobą współpracują i muszą prawidłowo działać, by podać miarodajny wynik.

Na jakiej zasadzie działa alkomat elektrochemiczny?

Jak sama nazwa wskazuje, w alkomacie zachodzą reakcje chemiczne oraz elektryczne, dzięki którym możliwe jest określenie zawartości alkoholu w dostarczonej próbce powietrza. Alkohol wchodzi w reakcję ze związkiem chemicznym na potencjale elektrody. Tym związkiem może być nadmanganian potasu, dwuchromian potasu lub też związki złota i platyny, które są coraz częściej stosowane w sensorach. W wyniku reakcji powstaje kwas octowy, który uwalnia elektrony, z których tworzy się prąd elektryczny. Jego napięcie rośnie wraz z zawartością alkoholu w próbce, dzięki czemu można określić stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Alkomat elektrochemiczny to bardzo dokładne urządzenie. Na rynku alkomatów dostępne są o wiele tańsze urządzenia, ale jeśli zależy nam na miarodajnych pomiarach oraz otrzymaniu dokładnego wyniku, zwłaszcza przy niskiej zawartości alkoholu, to najlepiej zdecydować się na alkomat z sensorem elektrochemicznym. Pokazuje on wynik do tysięcznych części promila, a granica błędu wynosi około pięciu procent. Dokładność pomiaru to nie jedyna zaleta alkomatu elektrochemicznego. Spójrzmy jakimi jeszcze cechami wyróżnia się on spośród innych alkomatów.

Zalety alkomatów elektrochemicznych

Alkomat elektrochemiczny jest często używany przez policję, która musi mieć pewność, że uzyskane wyniki są prawdziwe. Jest to możliwe dzięki temu, że na pomiar nie mają wpływu inne związki chemiczne zawarte w wydychanej próbce. Tak więc nie zostanie on zakłócony przez spożyty wcześniej posiłek, zażyte leki lub wypalony papieros. Alkomat elektrochemiczny jest urządzeniem mobilnym i działa na baterie. W przypadku innych alkomatów rozładowana bateria może spowodować zafałszowanie wyniku, jednak sensor elektrochemiczny nie jest podatny na takie zakłócenia jego pracy. Alkomat elektrochemiczny jest również bardziej stabilny, co oznacza, że nie trzeba go bardzo często kalibrować. Kalibracja jest wymagana, jeśli chcemy uzyskiwać prawdziwe wyniki pomiaru. Rozregulowane urządzenie będzie podatne na błędy. W przypadku sensora elektrochemicznego kalibracja jest konieczna co 500 do nawet 8 tysięcy pomiarów, albo raz na pół roku lub raz na rok. Wszystko zależy od konkretnego modelu alkomatu. Kalibracja i częstotliwość jej przeprowadzania ma wpływ na kolejną cechę alkomatów elektrochemicznych, a mianowicie na ich żywotność. Każda kalibracja wpływa na żywotność sensora, ale w przypadku sensorów elektrochemicznych wynosi ona około trzech lat. Sensory innego rodzaju są często do wyrzucenia już po 2-3 kalibracjach, a w niektórych modelach nie jest ona w ogóle możliwa i wraz z zużyciem się sensora, cały alkomat nadaje się już tylko do wyrzucenia. Dodatkowo, zbyt wysokie stężenie alkoholu może go uszkodzić, a w przypadku sensora elektrochemicznego nie ma takiego ryzyka. Jak widać, alkomaty elektrochemiczne to profesjonalne urządzenia, które stanowią dobrą inwestycję. Oczywiście przed zakupem należy zwrócić uwagę na ich parametry, które będą się różnić w zależności od modelu. Im droższe urządzenie, tym bardziej jest precyzyjne i wykonane z lepszych jakościowo materiałów.

Jak użytkować alkomat elektrochemiczny?

Obojętnie na jaki alkomat się zdecydujemy, musimy pamiętać o tym, żeby przestrzegać zasad użytkowania. Tylko wtedy będziemy mogli otrzymać prawdziwe wyniki. Pierwszą i najważniejszą zasadą jest to, by z alkomatu korzystać najwcześniej 20 do 30 minut po spożyciu alkoholi. Określenie zawartości alkoholu w naszym organizmie jest możliwe dopiero po jego całkowitym wchłonięciu, co następuje z pewnym opóźnieniem. Dodatkowo alkohol osadza się na powierzchni naszej jamy ustnej, co też możne zafałszować wyniki. Alkomat elektrochemiczny to dobre urządzenie dla osób, które chorują na cukrzycę lub palą papierosy. Inne, tańsze alkomaty mogą pokazywać nieprawidłowe wyniki w przypadku palaczy lub diabetyków. Jeśli chcemy powtórzyć pomiar, aby upewnić się co do wyniku, należy odczekać około 15 minut, a także wymienić ustnik na nowy lub bardzo dokładnie go umyć pod bieżącą wodą. Na używanym ustniku mogą osadzić się resztki alkoholu z poprzedniego pomiaru i zafałszować wynik. Kolejną ważną kwestią jest kalibracja, należy zawsze korzystać jedynie z prawidłowo skalibrowanych alkomatów. Powinniśmy ją przeprowadzić w profesjonalnym, autoryzowanym serwisie. Jeśli sensor zastosowany w alkomacie się zużyje, to należy go wymienić na nowy. W przeciwnym razie będzie on pokazywał niemiarodajne wyniki. Ważne są również warunki, w jakich przechowujemy alkomat. Temperatura przechowywania nie może być zbyt wysoka lub zbyt niska. Optymalna wynosi od 15 do 20 stopni Celsjusza. Prawidłowo użytkowany alkomat elektrochemiczny to urządzenie, które posłuży nam przez wiele lat.